სამაუწყებლო კომპანიების „რუსთავი 2", „იმედი", „მაესტრო", „ჯიდიეს", „კომედი არხი", „მარაო"-ს მიერ ბოლო დროს აქტიურად ხდება მოწოდება საკუთარი მაყურებლისათვის, რომ მათი ტელეარხების საყურებლად შეიძინონ Set-top-box-ები, რომელთა რეალიზაციაშიც დაინტერესებულნი არიან დასახელებულ მაუწყებლებთან დაკავშირებული პირები. ამდენად ნათელია, რომ ამ ტელეკომპანიების მიზანი თავიდანვე არ ყოფილა საკაბელო ოპერატორებთან შეთანხმების მიღწევა და სწორედ ამიტომ ოპერატორების მიერ შეთავაზებულ ყველა წინადადებაზე მათ უარი განაცხადეს. აღსანიშნავია ისიც, რომ ყოველდღიურად ეცემა მითითებული მაუწყებლების რეიტინგები (იხ. https://bpn.ge/finansebi/40019-top-10-televiziidan-umetesobas-mayurebeli-sheumcirda-palitraniuss-da-tv-pirvels-ki-mkvethri-zrda-aqvth.html?lang=ka-GE), რაც დიდი ალბათობით უკავშირდება საკაბელო ქსელებით გავრცელებული მაღალხარისხიანი უცხოური კონტენტის მიმართ მომხმარებელთა ინტერესს, და მითითებული ტელეკომპანიებისთვის იმავე მრავალარხიან პაკეტში განთავსება წამგებიანი გახდა. (იხ. http://gncc.ge/ge/news/press-releases/bolo-erti-wlis-ganmavlobashi-qartuli-arxebis-yurebadoba-mkvetrad-shemcirda.page)
შეგახსენებთ, მაუწყებლები „რუსთავი 2", „იმედი", „მაესტრო", „ჯიდიეს", „კომედი არხი", „მარაო" ითხოვენ დამატებით თანხას მათი სიგნალის გავრცელებისთვის. თუმცა მათი შეთავაზება გულისხმობს ყველა ამ 6 არხის ერთდროულად შეძენას და არ უტევებენ ოპერატორს და მის აბონენტს შესაძლებლობას თავად აირჩიონ მათთვის სასურველი არხი. მაგ. რუსთავი 2 ოპერატორებს არ აძლევს უფლებას გაავრცელონ მისი არხი, თუ ტელეკომპანია „იმედს"-აც არ გადაუხდიან თანხას. ასეთივე პოზიცია აქვს იმედს. მისი ყურების საშულება მომხმარებელს არ ექნება, თუ თანხას რუსთავი2-იც არ მიიღებს. ამას ემატება დაბალი რეიტინგის მქონე კიდევ 4 ტელეარხი. მაუწყებლები თანხას ითხოვენ ყველა მომხმარებლისგან, მიუხედავად იმისა სურს თუ არა კონკრეტულ აბონენტს მათი ყურება. მაუწყებლები ოპერატორისაგან მათი სიგნალის და რეკლამის მოსახლეობამდე მიტანაში თანხას ითხოვენ მაშინ, როცა თავად იხდიან თანხას თანამგზავრული და მულტიფლექს სისტემებით არხის უფასოდ გავრცელებაში.
მითითებული ტელეკომპანიები მუდმივად ცდილობენ მაყურებელი შეიყვანონ შეცდომაში და არასწორად განმარტავენ საკანონმდებლო ცვლილებების არსს, რომელსაც განიხილავს საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტი და განგებ დამახინჯებულად წარმოაჩენენ საერთაშორის პრაქტიკას. მსოფლიო პრაქტიკა გვთავაზობს მხოლოდ ორი სახის ბიზნეს მოდელს მედია სივრცეში - მაუწყებელი შემოსავალს იღებს ან რეკლამისაგან და უფასოდ არის ხელმისაწვდომი; ან მაუწყებელი, შემოსავალს იღებს საკაბელო ოპერატორებისგან და ასეთ შემთხვევაში, ისინი ქმნიან სპეციალურ ვერსიებს სწორედ ოპერატორების ქსელში გავრცელებისთვის. რაც შეეხება თითქოსდა კონტენტის რეალიზაციას, უნდა ითქვას, რომ მაუწყებლები - რუსთავი 2, იმედი, მაესტრო, ჯიდიეს, კომედი არხი, მარაო თანხას არა კონტენტის რეალიზაციისთვის, არამედ მათი სიგნალის გავრცელებისთვის ითხოვენ. მიზანშეწონილია განიმარტოს, რომ კონტენტის რეალიზაცია/გაყიდვა გულისხმობს ცალკეული გადაცემების გაყიდვას. მაგ. რომელიმე გადაცემა შეიძლება შესთავაზონ ოპერატორებს, რომელთაც საკუთარი სამაუწყებლო სიხშირე აქვთ და ამ გზით მოახდინონ რეალიზაცია. ამ შემთხვევაში მათ შეუძლიათ თანხა მოითხოვონ მხოლოდ იმ გადაცემებზე, რომლებზეც თავად ფლობენ საავტორო უფლებებს. რაც შეეხება იმ პროგრამებს, რომლებიც მაუწყებლებს შეძენილი აქვთ სხვა მწარმოებლებისგან (სერიალები, ფილმები, შოუები), მათ ამ გადაცემების გადაყიდვის უფლება არ გააჩნიათ. სიგნალის გავრცელება გულისხმობს მათი გადაცემების, მათ შორის რეკლამების უცვლელი სახით გავრცელებას, რაც მოიცავს იმ გადაცემებსაც, რაზეც ეს მაუწყებლები არ ფლობენ მესამე პირებზე გადაყიდვის უფლებას.
ავტორიზებული პირები მომხმარებელთა ინტერესების გათვალისწინებით არ ეთანხმებიან მაუწყებლების მოთხოვნებს, ცდილობენ უზრუნველყონ მომხმარებლის წვდომა განსხვავებულ ინფორმაციასთან, შეინარჩუნონ არსებული ტარიფები და დაიცვან მოსახლეობა ეთერში უფასოდ არსებულ არხებში დამატებითი თანხების გადახდისაგან.

Официальное заявление «Союза кабельного телевидения Грузии» в связи с информационной кампанией телекомпаний «Рустави-2», «Имеди», «Маэстро», «Джи Ди Эс», «Марао» и «Комеди архи»
В последнее время телевещательные компании «Рустави-2», «Имеди», «Маэстро», «Джи Ди Эс», «Марао» и «Комеди архи» активно призывают собственных зрителей, чтобы те для просмотра их каналов закупали Set-top-box, в реализации которых заинтересованы связанные с вышеназванными телевещателями лица.
Поэтому ясно, что целью этих телекомпаний с самого начала не было достижение соглашения с кабельными операторами, поэтому на все предложения кабельных операторов они отвечали отказом. Примечательно и то, что рейтинги вышеуказанных телевещателей падают с каждым днем (см. https://bpn.ge/finansebi/40019-top-10-televiziidan-umetesobas-mayurebeli-sheumcirda-palitraniuss-da-tv-pirvels-ki-mkvethri-zrda-aqvth.html?lang=ka-GE), что с большой вероятностью связано с интересом зрителей к высококачественному зарубежному контенту, распространяемому по кабельным сетям, и для указанных телекомпаний размещение в том же многоканальном пакете стало проигрышным. (см. http://gncc.ge/ge/news/press-releases/bolo-erti-wlis-ganmavlobashi-qartuli-arxebis-yurebadoba-mkvetrad-shemcirda.page)
Напомним, что телевещатели «Рустави-2», «Имеди», «Маэстро», «Джи Ди Эс», «Марао» и «Комеди архи» требуют дополнительные суммы за распространение своих сигналов. Но их предложение предусматривает одновременную закупку всех 6 каналов и не оставляет операторам и их абонентам возможность самим выбирать желаемые каналы.
Например, «Рустави-2» не дает права операторам на распространение своего канала, если они не уплатят сумму и телекомпании «Имеди». Такую же позицию занимает «Имеди». Возможность смотреть его у зрителя не будет, если он не будет одновременно получать и «Рустави-2». К ним добавляются еще 4 имеющих низкие рейтинги телеканала.
Телевещатели требуют суммы от всех потребителей, независимо от того, желает конкретный абонент смотреть их или нет.
Телевещатели требуют от операторов сумму за доведение их сигнала и рекламы до населения даже тогда, когда сами платят сумму за бесплатное распространение каналов по спутниковым и мультиплексовым системам.
Указанные телекомпании постоянно стремятся ввести зрителя в заблуждение и неправильно разъясняют суть законодательных изменений, которые рассматривает комитет отраслевой экономики парламента Грузии, и умышленно искаженно представляют международную практику.
Мировая практика предлагает только два вида бизнес-модели на медиа-пространстве - вещатель либо получает прибыль от рекламы и доступен бесплатно, либо вещатель получает доход от кабельных операторов и в этом случае они создают специальные версии именно для распространения в сети операторов.
Что касается якобы реализации контента, надо сказать, что вещатели «Рустави-2», «Имеди», «Маэстро», «Джи Ди Эс», «Марао» и «Комеди архи» требуют суммы не за реализацию контента, а именно за распространение своего сигнала.
Целесообразно разъяснить, что реализация/продажа контента предусматривает продажу отдельных передач. Например, какую-то передачу могут предложить операторам, которые имеют свою частоту вещания, и таким путем осуществить ее реализацию. В этом случае они могут потребовать деньги только за те передачи, на которые сами владеют авторскими правами. Что касается программ, которые вещатели закупают у различных производителей (сериалы, фильмы, шоу), права перепродажи этих передач они не имеют.
Распространение сигнала предусматривает распространение их передач, в том числе реклам в неизменном виде, что охватывает и те передачи, на которые вещатели не имеют права перепродажи третьим лицам.
Авторизованные лица с учетом интересов потребителей не согласны с требованиями вещателей, пытаются обеспечить доступ потребителей к различной информации, сохранить существующие тарифы и защитить население от дополнительной платы за бесплатно распространяемые в эфире каналы.