2021 წლის ივნისში მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებულმა პირებმა მიიღეს შპს "მედია რაითს ჯორჯიას" წერილი, ტელეარხების - იმედი, ჯიდიეს თივი, რუსთავი 2, პოს ტვ, ტვ პირველი, ფორმულა, მთავარი-ს ფასიანი ტრანზიტის ხელშეკრულებების გაფორმების მოთხოვნით. დასახელებული ტელეარხების მოთხოვნაა 01 აგვისტოდან ტრანზიტორი კომპანიების ქსელში გაითიშოს ეს ტელეარხები ან გაფორმდეს ხელშეკრულება და კომპანიებმა თითოეულ აბონენტზე გადაუხადოს მათ 3 ლარი დღგ-ს გარშე.
პაკეტში შედის ის წამყვანი ეროვნული მაუწყებლები, რომლებიც გამოირჩევიან არამარტო განსხვავებული პოლიტიკური პოზიციებით, არამედ წარმოადგენენ ერთმანეთთან სრულიად დაპირისპირებულ მხარეებს, რომლებიც მაყურებელს სთავაზობენ აბსოლუტურად განსხვავებულ პროგრამებს და პოლიტიკურ ანალიზს.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი და მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებული პირები გამოთქვამენ შეშფოთებას აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, შემდეგ გარემოებათა გამო:
1. დასახელებული ეროვნული მაუწყებლები ექცევიან სავალდებულო ტრანზიტის (Must Carry) მოთხოვნის ფარგლებში, რაც გათვალისწინებულია საქართველოს კანონით „მაუწყებლობის შესახებ" და რაც გულისხმობს მაუწყებლების სავალდებულო ჩართვას ყველა ტრანზიტორი კომპანიის ქსელში.
2. მაუწყებლები ვრცელდებიან ღია ეთერში, რაც უზრუნველყოფს მათ ხელმისაწვდომობას სრულიად საქართველოს ტერიტორიაზე. იმისთვის რომ მოსახლეობამ უყუროს ამ ტელეარხებს შეუფერხებლად, ეს მაუწყებლები თავად უხდიან თანხებს გამავრცელებელს (მულტიფლექს ოპერატორი) საკმაოდ სოლიდურ თანხებს, ასევე უზრუნველყოფენ შეუფერხებელ მაუწყებლობას თანამგზავრული სისტემებით. მხოლოდ კაბელით გავრცელება არის ფასიანი.
შესაბამისად მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებული პირებისთვის მოთხოვნის წაყენება, რომ მათ ქსელში გავრცელება იყოს ფასიანი და მომხმარებელმა ამ არხების ყურებაში გადაიხადოს დამატებითი თანხა, არის დისკრიმინაციული მოთხოვნა, რაც ზღუდავს ქვეყანაში განსხვავებული ინფორმაციის მიღების თავისუფლებას და ეწინააღმდეგება ტექნოლოგიური ნეიტრალიტეტის პრინციპს.
3. მაუწყებლების და შპს „მედია რაითს ჯორჯიას" მიერ ფასიანი ტრანზიტის მოთხოვნა ემთხვევა ქვეყანაში დაძაბულ პოლიტიკურ ვითარებას. გარდა ამისა უახლოეს პერიოდში ქვეყანაში ტარდება ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები. ფასიანი ტრანზიტის ხელშეკრულებაზე ხელმოწერა გამოიწვევს ხარჯების არამართლზომიერ ზრდას და აუცილებელი გახდება ფასების მნიშვნელოვნად გაზრდა, რაც გამოიწვევს მომხმარებელთა საყოველთაო უკმაყოფილებას და აგრესიას. შესაბამისად ტრანზიტორი კომპანიების მიერ მოხდება გათიშვა ამ არხებისა, რაც გამოიწვევს დიდ საერთაშორისო რეზონანსს, რაც ჩრდილს მიაყენებს ქვეყნის იმიჯს, მედია პლურალიზმს, ინფორმაციის თავისუფლად მიღებისა და სიტყვის თავისუფლების გარანტირებულ უფლებას, გახდება არაერთი სპეკულაციის საბაბი, რაც საბოლოოდ მაინც დააზარალებს მოსახლეობას და ქვეყანას. შესაბამისად არ გვსურს სატელეკომუნიკაციო ოპერატორები ჩართულნი იყვნენ ისეთ პროცესებში, რაც დამაზიანებელია სახელმწიფო ინტერესებისთვის და რაც შეიძლება შედიოდეს კიდეც გარკვეული ძალების მიზნებში.
კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ ტრანზიტორი კომპანიებისთვის ეროვნული მაუწყებლების მიერ ფასიანი ტრანზიტის მოთხოვნა არის დისკრიმინაციული, არღვევს მომხმარებელთა უფლებას მიიღონ განსხვავებული ინფორმაცია მიუხედავად იმისა, რა საშუალებით მიეწოდებათ მათ სიგნალი (ტექნოლოგიური ნეიტრალიტეტი). ვფიქრობთ, ეროვნული მაუწყებლების ქსელიდან გათიშვა გახდება აუცილებელი, თუ გავითვალისწინებთ იმასაც, რომ აღნიშნულს კანონის საფუძველზე უზრუნველყოფს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიაც, კომპანიების მონიტორინგითა და მათთვის სანქციების დაწესებით, რაც დიდი ალბათობით გარდაუვალი იქნება თავად მაუწყებლებისა და „მედია რაითს ჯორჯიას" მოთხოვნის საფუძველზე. ეს კი შექმნის ქვეყანაში კიდევ უფრო დაძაბულ ვითარებას. შესაბამისად, ყველაფერი უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ ავტორიზებული პირების ქსელში არ გაითიშოს არც ერთი ეროვნული მაუწყებელი. ამისათვის კი ყველა სათანადო უწყებამ უნდა მიიღოს გადამწყვეტი და სასწრაფო ზომები საკანონმდებლო და აღმასრულებელ დონეზე.
მიგვაჩნია, რომ უნდა მოწესრიგდეს სავალდებულო და ფასიანი ტრანზიტის საკითხები ერთმნიშვნელოვნად და საბოლოოდ, ისე, რომ მუდმივად არ ხდებოდეს მაუწყებელთა მხრიდან მსგავსი დისკრიმინაციული მიდგომები, და სავალდებულო ტრანზიტის (Must Carry) თემა მოწესრიგდეს იმგვარად, რომ გამოხატავდეს მის ნამდვილ არსს და არ რჩებოდეს მხოლოდ ქაღალდზე, საკუთარი თავის მოსატყუებლად, რომ ქვეყანაში მოქმედებს Must Carry. ქვეყანაში მოქმედებს Must Carry მახინჯი ფორმით, რაც გულისხმობს, რომ მაუწყებლები ავალდებულებენ კომპანიებს მათი არხები სავალდებულო წესით ჩასვან ქსელში, მეორეს მხრივ კი შეუძლიათ მათი სიგნალის გავრცელება გახადონ ფასიანი, რაც იწვევს სავალდებულო წესით მომსახურების გაძვირებას ან მათი ქსელიდან გათიშვას, რასაც არასდროს მოყოლია კარგი შედეგები არც მედიისა და არც ქვეყნის ინტერესებისთვის.
იმედს გამოვთქვამთ, საკითხს მიექცევა სათანადო ყურადღება და მისი გადაწყვეტა არ დააზარალებს როგორც ბიზნესს, ისე მოსახლეობას.

Заявление Союза кабельного телевидения Грузии относительно требования о национальном вещании на платной основе
В июне 2021 года уполномоченные лица по транзиту вещания получили письмо от ООО «Медиа Райтс Джорджиа» с требованием оформления договора на телеканалы «Имеди», «ДжиДиЭс ТиВ», «Рустави 2», «Пос ТВ», «ТВ Пирвели», «Формула», «Мтавари». Согласно этому письму телеканалы требуется либо отключить с 01 августа или же необходимо заключение договора, согласно котором компании обязаны будут платить 3 лари с абонента, не включая НДС.
В пакет входят те национальные вещатели с отличающейся политической позицией и которые представляют собой противоборствующие стороны. Они представляют телезрителям совершенно разные программы и противоположный анализ политической ситуации.
Союз кабельного телевидения Грузии и авторизованные лица в области вещания выражают беспокойство относительно данного вопроса в силу следующего:
1.       Указанные национальные вещатели попадают под категорию обязательных (Must Carry), что определяет законом о вещании и подразумевает обязательное включение вещателей в сети.
2.       Сейчас вещатели в отрытом эфире, что обеспечивает доступ к ним на территории всей Грузии.  Для того, чтобы население могло беспрепятственно смотреть эти телеканалы, сами вещатели платят мультиплекс операторам довольно солидные суммы, а также обеспечивают бесперебойное вещание со спутника. Платное вещание только по кабелю. Соответственно требование к уполномоченным лицам о том, чтобы распространение было платным и чтобы абоненты осуществляли оплату за эти телеканалы, носит дискриминационный характер и ограничивает право получения разной информации в стране и противоречит принципу технологического нейтральности.
3.        Требование вещателей и ООО «Медиа Райтс Джорджиа» о платном вещании совпадает с напряженной политической ситуацией в стране. Помимо этого, в ближайшее время в стране пройдут выбору в органы местного самоуправления. Подписание договора о платном вещании вызовет неоправданное увеличение затрат и послужит причиной для существенного повышения цен, что приведет к всеобщему недовольству и агрессии среди потребителей. Соответственно этим будет обусловлено отключение данных телеканалов операторами, что получит международный резонанс и бросит тень на имидж страны, плюрализм средств массовой информации, свободный доступ к информации и гарантированное право свободы слова, также станет поводом для спекуляции. В итоге все это нанесет ущерб населению и стране. Таким образом, мы не желаем, чтобы телеком-операторы были вовлечены в процесс, который пагубен для интересов государства и который, вероятно, находится в сфере интересов определенных сил.
Еще раз отмечу, что требование национальных вещателей к операторам относительно оплаты несет в себе дискриминационный характер и нарушает права потребителей на получение информации из разных источников, несмотря на то, каким образом осуществляется подача сигнала (технологический нейтралитет). Полагаем, что отключение национальных вещателей из сетей будет обязательным, если учтем и то, что регламентирует закон национальная вещательная комиссия посредствам мониторинга компании и назначения им санкции, что с большой вероятностью станет неизбежным для самих вещателей и ООО «Медиа Райтс Джорджиа». И это приведет к еще более напряженной ситуации в стране. Значит необходимо сделать все для того, чтобы не пришлось отключать ни один из национальных телеканалов. Для этого все уполномоченные органы должны принять срочные решающие меры на законодательном и исполнительном уровне.
Мы верим, что требуется однозначно и окончательно урегулировать вопросы обязательного и платного вещания таким образом, чтобы не происходила дискриминация со стороны вещателей на постоянной основе, и чтобы вопрос обязательного вещания (Must Carry) отражал его истинный смысл на деле и не оставался лишь формальным подтверждением того, что в стране существует обязательное вещание (Must Carry). В стране присутствует обязательное вещание (Must Carry) в искаженной форме, когда вещатели обязуют компании включать свои телеканалы на обязательной основе в сети, при этом с другой стороны они могут взимать плату за распространение сигнала, что приводит к неотъемлемому подорожанию услуги или их отключению из сетей. Подобная ситуация не представляет положительной динамики ни в интересах СМИ, ни в государственных интересах.
Мы надеемся, что вопросу будет уделено должное внимание и его решение ни отразится в негативном ключе ни на бизнесе, ни на населении.