2019 წლის 20-22 აგვისტოს იურმალაში გაიმართება ბალტიისპირეთის ფასიანი ტელევიზიების ინდუსტრიაში ყველაზე მსხვილი ღონისძიება - საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კონფერენცია და გამოფენა - TELCO TRENDS 2019.
TELCO TRENDS-ის პარტნიორია საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი.
TELCO TRENDS შეკრებს მსოფლიოს ყველა ქვეყნის წამყვან სპეციალისტებს, ელექტრონული კომუნიკაციების აქტუალური საკითხებისა და მნიშვნელოვანი პრობლემების განსახილველად. კონფერენცია უმასპინძლებს 30 ქვეყნის 400-მდე პროფესიონალს. ასეთი მასშტაბური კონფერენცია და ექპერტების რაოდენობა საუკეთესო შესაძლებლობაა პროდუქტიული საქმიანობისა და პრაქტიკული ინფორამციების გაცვლისთვის.
8 წლიანი მუშაობის შედეგად TELCO TRENDS გახდა აღმოსავლეთ ევროპის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება ფასიანი ტელევიზიების პროფესიონალთათვის.
კონფერენციის ფარგლებში დარგის წამყვანი ექსპერტები გაანალიზებენ ციფრული ბაზრის ცვლილებების ტენდენციებს, გაგვიზიარებენ კვლევებს და დადებენ მომავლის პროგნოზს. დიდი ყურადღება დაეთმობა ახალ ტექნოლოგიურ მიღწევებს ფასიანი ტელევიზიების ინდუსტრიაში, მათ შორის ულტრა HD-ს პერსპექტივებს, 5G ტექნოლოგიის განვითარებას ჩრდილოეთ ევროპაში, ახალ სატელიტურ გადაწყვეტილებებს ტელეარხებისა და ოპერატორებისთვის.
წამყვანი ლიდერები უპასუხებენ მნიშვნელოვან კითხვებს მომხმარებელთა ჩვევების შეცვლის და ბიზნეს-მოდელი პერსპექტივების შესახებ, მოყვებიან ARPU-ს გაზრდის ახალ შესაძლებლობებზე, გაანალიზებენ ტელევიზიისა და OTT სერვისების საერთაშორსო ბაზრის დინამიკას.
ცხელი დისკუსიაა მოსალოდნელი თემაზე ციფრულ სამყაროში უფლებამფლობელი კომპანიების უფლებების დაცვის საკითხზე.
ფორუმის პროგრამის თემებია:
- ბალტიის ქვეყნებში ტელემაუწყებლების რეიტინგის დინამიკა
- ტელევიზიისა და ინტერნეტ კონტენტის მოხმარების განსხვავება
- მცირე ბაზრებზე ლოკალური კონტენტის წარმოების გამოწვევები
- ევროკავშირის ქვეყნების მედია პოლიტიკა, როგორც საინფომაციო სივრცის სტრუქტურიზაციის ინსტრუმენტი
- გეოპოლიტიკური სიტუაციის გავლენით კონტენტის გავრცელების შეზღუდვები
- ევროკავშირის ქვეყნების მარეგულირებელი ორგანოების როლი პოლიტიკური გადაწყვეტილებებისა და ბიზნესის დაბალანსებაში
ყოველწლიურად TELCO TRENDS-ის პროგრამა უფრო მრავალფეროვანი და მდიდარია. ამ წელს მონაწილეებისთვის მოეწყობა ტექნოლოგიური გამოფენა და სასტუმრო Semarah Hotel-ის დახვეწილ ატმოსფეროში ჩატარდება „კონტენტის ღამე". იმისათვის რომ ახალი კონტენტის პრეზენტაციები და ტელეარხები უფრო დასამახსოვრებელი იყოს, შესვენებებზე სტუმრებს ელით ცოცხალი მუსიკა, მრავალფეროვანი ღვინის და დესერტის არჩევანი.
TELCO TRENDS ყოველწლირად თავს უყრის ციფრული ტელევიზიის დარგის რამდენიმე ასეულ პროფესიონალს, რაც არის იდეალური პალტფორმა მომხმარებელთა ბაზის გაფართოებისა და გაყიდვების გაზრდისთვის.
კონფერენციის სამუშაო დღეების დასრულების შემდეგ სტუმრებს ელით ექსკურსია ძვერ ლიგაში რუსულენოვანი და ინგლისურენოვანი გიდების თანხლებით, ორგანული მუსიკის კონცერტი გუმბათოვან ტაძარში და გალა-ვახშამი.
ღონისძიების ორგანიზატორები გთავაზობენ რეკლამისა და სპონსორობის ფართო შესაძლებლობას.
მეტი იფორმაციის მიღება და კონფერენციაზე რეგისტრაცია შესაძლებელია TELCO TRENDS-ის ოფიცილაურ საიტზე www.telcotrends.eu

С 20 по 22 августа 2019 года в Юрмале состоится крупнейшее в Балтии мероприятие для всей индустрии платного телевидения - Международная телекоммуникационная конференция и выставка TELCO TRENDS 2019.
«Союз кабельного телевидения Грузии» является партнёром конференции.
TELCO TRENDS соберёт ведущих специалистов из стран Евросоюза и СНГ, чтобы обсудить актуальные вопросы и важные проблемы отрасли электронных коммуникаций. Всего на конференции ожидается более 400 профессионалов из 30 стран. Концентрация такого большого количества экспертов создает идеальные условия для продуктивного нетворкинга и обмена практической информацией.
За 8 лет работы это мероприятие стало одним из самых значимых в Восточной Европе для профессионалов Pay TV.
В рамках конференции ключевые эксперты отрасли проанализируют тенденции глобальных изменений рынка в цифрах, поделятся исследованиями и дадут свои прогнозы на будущее. Большое внимание будет уделено обсуждению новых технических решений для Pay TV, в том числе перспективам ULTRA HD, развитию 5G сетей в Северной Европе, новым спутниковым решениям для каналов и операторов.
Лидеры индустрии ответят на важные вопросы об изменении потребительских привычек и перспективных бизнес-моделях, расскажут о новых возможностях повышения ARPU, проанализируют динамику международного рынка ТВ и OTT-сервисов.
Горячие обсуждения ожидаются по теме эффективной защиты интересов правообладателей в цифровой среде.
Среди заявленных в программе тем форума:
- Динамика рейтингов ТВ вещателей в странах Балтии
- Разница потребления контента на ТВ и в Интернете
- Вызовы производству локального контента на малых рынках
- Медийная политика стран ЕС как инструмент структурирования информационного пространства
- Ограничения распространения контента под влиянием геополитической ситуации
- Роль регуляторов стран ЕС в сбалансировании политических решений и бизнеса.
C каждым годом программа TELCO TRENDS становится все более разнообразной и насыщенной. Так в этом году для участников конференции будет работать выставка технологических решений, а в изысканной атмосфере Semarah Hotel пройдет "Ночь контента". Чтобы презентации новинок контента и телеканалов запоминались лучше, в перерывах всех гостей ждет живая музыка, большой выбор утонченных и классических вин и закусок.
TELCO TRENDS ежегодно собирает несколько сотен профессионалов отрасли цифрового телевидения вместе, тем самым становится идеальной площадкой для расширения клиентской базы и повышения продаж.
После насыщенных дней конференции гостей ждет экскурсия по Старой Риге в сопровождении русскоязычных и англоязычных гидов, концерт органной музыки в Домском соборе и Гала-вечер.
Организаторы выставки предлагают широкий спектр рекламных и спонсорских возможностей.
Получить подробную информацию и зарегистрироваться можно на официальном сайте TELCO TRENDS www.telcotrends.eu