2019 წლის 20-22 აგვისტოს იურმალაში გაიმართება ბალტიისპირეთის ფასიანი ტელევიზიების ინდუსტრიაში ყველაზე მსხვილი ღონისძიება - საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კონფერენცია და გამოფენა - TELCO TRENDS 2019.
TELCO TRENDS-ის პარტნიორია საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი.
TELCO TRENDS შეკრებს მსოფლიოს ყველა ქვეყნის წამყვან სპეციალისტებს, ელექტრონული კომუნიკაციების აქტუალური საკითხებისა და მნიშვნელოვანი პრობლემების განსახილველად. კონფერენცია უმასპინძლებს 30 ქვეყნის 400-მდე პროფესიონალს. ასეთი მასშტაბური კონფერენცია და ექპერტების რაოდენობა საუკეთესო შესაძლებლობაა პროდუქტიული საქმიანობისა და პრაქტიკული ინფორამციების გაცვლისთვის.
8 წლიანი მუშაობის შედეგად TELCO TRENDS გახდა აღმოსავლეთ ევროპის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება ფასიანი ტელევიზიების პროფესიონალთათვის.
კონფერენციის ფარგლებში დარგის წამყვანი ექსპერტები გაანალიზებენ ციფრული ბაზრის ცვლილებების ტენდენციებს, გაგვიზიარებენ კვლევებს და დადებენ მომავლის პროგნოზს. დიდი ყურადღება დაეთმობა ახალ ტექნოლოგიურ მიღწევებს ფასიანი ტელევიზიების ინდუსტრიაში, მათ შორის ულტრა HD-ს პერსპექტივებს, 5G ტექნოლოგიის განვითარებას ჩრდილოეთ ევროპაში, ახალ სატელიტურ გადაწყვეტილებებს ტელეარხებისა და ოპერატორებისთვის.
წამყვანი ლიდერები უპასუხებენ მნიშვნელოვან კითხვებს მომხმარებელთა ჩვევების შეცვლის და ბიზნეს-მოდელი პერსპექტივების შესახებ, მოყვებიან ARPU-ს გაზრდის ახალ შესაძლებლობებზე, გაანალიზებენ ტელევიზიისა და OTT სერვისების საერთაშორსო ბაზრის დინამიკას.
ცხელი დისკუსიაა მოსალოდნელი თემაზე ციფრულ სამყაროში უფლებამფლობელი კომპანიების უფლებების დაცვის საკითხზე.
ფორუმის პროგრამის თემებია:
- ბალტიის ქვეყნებში ტელემაუწყებლების რეიტინგის დინამიკა
- ტელევიზიისა და ინტერნეტ კონტენტის მოხმარების განსხვავება
- მცირე ბაზრებზე ლოკალური კონტენტის წარმოების გამოწვევები
- ევროკავშირის ქვეყნების მედია პოლიტიკა, როგორც საინფომაციო სივრცის სტრუქტურიზაციის ინსტრუმენტი
- გეოპოლიტიკური სიტუაციის გავლენით კონტენტის გავრცელების შეზღუდვები
- ევროკავშირის ქვეყნების მარეგულირებელი ორგანოების როლი პოლიტიკური გადაწყვეტილებებისა და ბიზნესის დაბალანსებაში
ყოველწლიურად TELCO TRENDS-ის პროგრამა უფრო მრავალფეროვანი და მდიდარია. ამ წელს მონაწილეებისთვის მოეწყობა ტექნოლოგიური გამოფენა და სასტუმრო Semarah Hotel-ის დახვეწილ ატმოსფეროში ჩატარდება „კონტენტის ღამე". იმისათვის რომ ახალი კონტენტის პრეზენტაციები და ტელეარხები უფრო დასამახსოვრებელი იყოს, შესვენებებზე სტუმრებს ელით ცოცხალი მუსიკა, მრავალფეროვანი ღვინის და დესერტის არჩევანი.
TELCO TRENDS ყოველწლირად თავს უყრის ციფრული ტელევიზიის დარგის რამდენიმე ასეულ პროფესიონალს, რაც არის იდეალური პალტფორმა მომხმარებელთა ბაზის გაფართოებისა და გაყიდვების გაზრდისთვის.
კონფერენციის სამუშაო დღეების დასრულების შემდეგ სტუმრებს ელით ექსკურსია ძვერ ლიგაში რუსულენოვანი და ინგლისურენოვანი გიდების თანხლებით, ორგანული მუსიკის კონცერტი გუმბათოვან ტაძარში და გალა-ვახშამი.
ღონისძიების ორგანიზატორები გთავაზობენ რეკლამისა და სპონსორობის ფართო შესაძლებლობას.
მეტი იფორმაციის მიღება და კონფერენციაზე რეგისტრაცია შესაძლებელია TELCO TRENDS-ის ოფიცილაურ საიტზე www.telcotrends.eu

The largest International telecommunication conference and exhibition in the Baltic States TELCO TRENDS 2019 for the entire pay TV industry will be held in Jūrmala from 20 to 22 August 2019.
Cable Televisions Union of Georgia is a partner of the TELCO TRENDS.
TELCO TRENDS will gather leading specialists from the European Union and CIS countries to discuss topical issues and topical problems in the field of electronic communications. The conference will be attended by over 400 professionals from 30 countries. The concentration of such great number of experts will create perfect conditions for fruitful networking and exchange of practical information.
This event has become one of the most significant events for Pay TV professionals in the Eastern Europe over the 8 years of its existence.
At the conference, the leading industry experts will analyse global market trends in numbers, share studies and give their predictions for the future. Great attention will be paid to discussion of new technical solutions for Pay TV, including the prospects for ULTRA HD, development of 5G networks in Northern Europe, and new satellite solutions for channels and operators.
Industry leaders will answer important questions about changing consumer habits and promising business models, talk about new opportunities for increasing ARPU, analyse the dynamics of the international TV market and OTT services.
Hot discussions are expected on the topic of effective protection of right holders in the digital environment.
The topics of the forum include:
- TV broadcasters’ rating dynamics in the Baltic States
- Difference in content consumption on TV and the Internet
- Challenges to producing local content in small markets
- Media policy in the EU countries as a tool for structuring the information space
- Restrictions on content distribution under the influence of geopolitical situation
- The role of EU regulators in balancing political decisions and business.
Every year, the programme of TELCO TRENDS events becomes more and more varied and eventful. This year, the exhibition of technological solutions will be open for the participants of the conference, and “Content Night” will take place in the refined atmosphere of the Semarah Hotel. To help participants of the conference remember better new content and new developments of TV channels, all guests will have the opportunity to enjoy live music, a large selection of refined and classic wines and snacks during the breaks.
Every year, TELCO TRENDS conference gathers several hundred professionals in the field of digital television, thus becoming an ideal platform for expanding the customer base and increasing sales.
After the eventful days of the conference, our guests will go on an excursion in Old Riga accompanied by Russian-speaking and English-speaking guides, a concert of organ music in the Dome Cathedral and a Gala Evening.