კავკასიის საკაბელო ტელევიზიების დღეები 2019
კონფერენცია „კავკასიის საკაბელო ტელევიზიების დღეები 2019“ გაიმართება 2019 წლის 7-8 ნოემბერს ქ.ერევანში.
კონფერენციის მიზანია რეგიონალური ბაზრის შესაძლებლობების განხილვა და პლატფორმის ფორმირება ღირებული დისკუსიებისთვის, გამოცდილების გაცვლა-გაზიარება, სატელეკომუნიკაციო დარგში უახლესი ტენდენციების განხილვა, დარგის განვითარებასთან და რეგულირებასთან დაკავშირებული თემების გაანალიზება და სამომავლო გეგმების დასახვა.
კონფერენციის ორგანიზატორი „სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაცია“ გპირდებათ ორდღიან საქმიან პროგრამას, რომლის ფარგლებში შეგიძლიათ შეიძინოთ ღირებული გამოცდილება და შეხვდეთ რეგიონალური ბაზრის წარმომადგენლებს. დაგეგმილია კულტურული და საექსკურსიო პროგრამები.

The Caucasus Cable Television Days 2019 Conference will be held on 7-8 November 2019 in Yerevan, Armenia.
The conference aims to explore opportunities within the regional market while providing a platform for meaningful discussions, knowledge sharing, and professional networking. Participants will exchange experience, discuss the latest trends in the telecommunications industry, analyze key issues related to market development and regulation, and identify priorities and future directions for the sector.
Organized by the Armenian Cable Broadcasters Association, the two-day conference will feature a comprehensive business program designed to provide valuable industry insights and facilitate meetings with representatives of the regional telecommunications market. In addition to the conference sessions, participants will have the opportunity to take part in cultural and sightseeing activities organized as part of the event.