კავკასიის საკაბელო ტელევიზიების დღეები წარმატებით ჩატარდა
2019 წლის 7-8 ნოემბერს, სომხეთში, ქ.ერევანში „სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაციის" ორგანიზატორობით ჩატარდა საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კონფერენცია „კავკასიის საკაბელო ტელევიზიების დღეები - 2019". კონფერენცია ჩატარდა საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირის ხელშეწყობითა და მხარდაჭერით. კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს დარგის სპეციალისტებმა, ასოციაციებმა, სახელმწიფო ორგანოების წარმომადგენლებმა, მაუწყებლებმა, ინტერნეტ და საკაბელო ოპერატორებმა.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირის თავმჯდომარემ, გურამ ბერუაშვილმა წარადგინა მოხსენება „საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების ბაზარი. სირთულეები და გამოწვევები".
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი მადლობას უხდის კონფერენციის ღონისძიების ორგანიზატორს - „სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაციას" და მის პრეზიდენტს არარატ არუშანიანს კონფერენციის მაღალ დონეზე ორგანიზებისთვის, რომელმაც საშუალება მისცა დარგის ყველა სპეციალისტს მიეღო და გაეზიარებინა გამოცდილება, რაც სამომავლოდ საკაბელო ოპერატორებს დაეხმარება საქმიანობაში და დარგის განვითარებაში.

The International conference Days of Caucasian Cable Televisions was held successfully
On 7-8 November 2019, the international telecommunications conference "Caucasus Cable Television Days 2019" was held in Yerevan, Armenia, organized by the Armenian Cable Broadcasters Association.
The conference was held with the support and cooperation of the Georgian Cable Television Association. The event brought together industry professionals, representatives of telecommunications associations, government institutions, broadcasters, internet service providers, and cable television operators.
During the conference, Guram Beruashvili, Chairman of the Georgian Cable Television Association, delivered a presentation titled "The Georgian Cable Television Market: Challenges and Opportunities."
The Georgian Cable Television Association expresses its appreciation to the event organizer, the Armenian Cable Broadcasters Association, and its President Ararat Arushanyan, for the high-level organization of the conference. The event provided industry professionals with an important opportunity to exchange knowledge, share experience, discuss current challenges, and establish valuable connections that will contribute to the future development of cable operators and the telecommunications sector as a whole.