მ/წლის 28-29 სექტემბერს ქ.ერევანში გაიმართა საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კონფერენცია „კავკასიის საკაბელო ტელევიზიების დღეები - 2017". კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს დარგის სპეციალისტებმა, საკაბელო ოპერატორებმა, პროფესიულმა გაერთიანებებმა, აპარატურის მწარმოებელი კომპანიის და ტელეარხების წარმომადგენლებმა სომხეთიდან, საქართველოდან, გერმანიიდან, ლიტვიდან და სხვა ქვეყნებიდან.
კონფერენციაზე განხილული იქნა დარგის ყველაზე აქტუალური და მნიშვნელოვანი საკითხები.
სომხეთის კავშირგაბმულობისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების მინისტრის მოადგილემ, ბორის დემირხანიანმა ისაუბრა სომხეთში საკაბელო ტელევიზიების განვითარებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, მის თავისებურებებზე და საყურადღებო ეტაპზე. მიმოიხილა არსებული მდგომარეობა.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირის თავმჯდომარე გურამ ბერუაშვილი თავის მოხსენებაში შეეხო ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან და აქტუალურ თემას, რომელიც შეეხება მაუწყებლების და საკაბელო ოპერატორების ურთიერთდამოკიდებულებას. დამსწრე საზოგადეობას გააცნო საქართველოს და ევროპის პრაქტიკა Must Carry-ის პრინციპთან დაკავშირებით.
გერმანული კომპანიის Astro strobe-ის გაყიდვების დირექტორმა გერმან გეერმა ისაუბრა გერმანულ ოპერატორებთან დაკავშირებით, ხოლო სომხეთის საავტორო უფლებების ასოციაციის პრეზიდენტმა არტურ ვარდერესიანმა წარმოადგინა საინტერესო მოხსენება -"მეკობრეობა" და უკანონო მაუწყებლობა. სიტუაციის ანალიზი, ბრძოლის ეფექტურობა, სამართლებრივი საკითხები და გადაწყვეტილებები". კონფერენცის მიმდინარეობისას გაიმართა დისკუსიები სხვადსხვა აქტუალურ თემაზე, განიხილეს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებული საკითხები. დარგის ექსპერტი დიმიტრი კოლესოვმა მიმოხიხილა მსოფლიოს ფასიანი ტელევიზიები, წარმოადგინა დარგის განვითარების პერსპექტივები და აუცილებელი პირობები.
კონფერენციის დასარულს საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების თავმჯდომარემ გურამ ბერუაშვილმა და სომხეთის სააბელო მაუყებელთა ასოციაციის პრეზიდენტმა არარატ არუშანიანმა ხელი მოაწერეს მემორანდუმს ერთობლივი საქმიანობის შესახებ. კონფერენციის ფარგლებში ასევე ხელი მოეწერა სამმხრივ ხელშეკრულებას ერთის მხრივ საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირს, სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაციასა და CSTB.Telecom&Media-ს შორის.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი მადლობას უხდის სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაციას და მის პრეზიდენტს არარატ არუშანიანს კონფერენციის მაღალ დონეზე ორგანიზებისთვის, საინტერესო თემებისთვის და გამოცდილების გაზიარებისთვის რომელიც დაეხმარება საქართველოსა და სომხეთის საკაბელო ოპერატორებს უფრო მეტად განავითარონ დარგი.

28-29 сентября в городе Ереване состоялась международная телекоммуникационная конференция «Дни кабельного телевидения Кавказа – 2017»
28-29 сентября текущего года в городе Ереване состоялась международная телекоммуникационная конференция  «Дни кабельного телевидения Кавказа – 2017». В работе конференции принимали участие специалисты отрасли, операторы кабельного телевидения, профессиональные объединения, представители компаний, производящих аппаратуру, и телеканалов из Армени, Грузии, Германии, Литвы и других стран.
На конференции были рассмотрены все актуальные и значительные для отрасли вопросы.  Заместитель министра связи и информационных технологий Армении Борис Демирханян говорил о вопросах, связанных с развитием в Армении кабельного телевидения, его особенностях и достойном внимания этапе, сделал обзор существующей ситуации.
Председатель Союза кабельного телевидения Грузии Гурам Беруашвили в своем докладе затронул одну из самых важных и актуальных тем, которая касается взаимоотношений вещателей и кабельных операторов. Ознакомил собравшихся с принципом Must Carry, практикуемым в Грузии и Европе.
Директор по продажам немецкой компании Astro strobel Герман Геер говорил о деятельности немецких операторов, а президент Ассоциации авторских прав Армении  Артур Вардересян  представил интересный доклад «Пираты» и незаконное вещание. Анализ ситуации, эффективность борьбы, правовые вопросы и решения».
В ходе конференции состоялись дискуссии по различным актуальным темам, рассмотрели вопросы, связанные с переходом на цифровое вещание.
Эксперт отрасли Дмитрий Колесов сделал обзор о платном телевидении в мире, представил перспективы и обязательные условия развития отрасли.
В конце конференции председатель Союза кабельного телевидения Грузии Гурам Беруашвили и президент Ассоциации кабельных вещателей Армении Арарат Арушанян подписали меморандум о совместной деятельности.
В рамках конференции также был подписан трехсторонний договор между Союзом кабельного телевидения Грузии, Ассоциацией кабельных вещателей Армении и CSTB.Telecom&Media.
Союз кабельного телевидения Грузии выражает благодарность Ассоциации кабельных вещателей Армении и ее президенту Арарату Арушаняну за организацию конференции на высоком уровне, интересные темы и обмен опытом, который поможет кабельным операторам Грузии и Армении в дальнейшем развитии отрасли.