მ/წლის 28-29 სექტემბერს ქ.ერევანში გაიმართა საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კონფერენცია „კავკასიის საკაბელო ტელევიზიების დღეები - 2017". კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღეს დარგის სპეციალისტებმა, საკაბელო ოპერატორებმა, პროფესიულმა გაერთიანებებმა, აპარატურის მწარმოებელი კომპანიის და ტელეარხების წარმომადგენლებმა სომხეთიდან, საქართველოდან, გერმანიიდან, ლიტვიდან და სხვა ქვეყნებიდან.
კონფერენციაზე განხილული იქნა დარგის ყველაზე აქტუალური და მნიშვნელოვანი საკითხები.
სომხეთის კავშირგაბმულობისა და ინფორმაციული ტექნოლოგიების მინისტრის მოადგილემ, ბორის დემირხანიანმა ისაუბრა სომხეთში საკაბელო ტელევიზიების განვითარებასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, მის თავისებურებებზე და საყურადღებო ეტაპზე. მიმოიხილა არსებული მდგომარეობა.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირის თავმჯდომარე გურამ ბერუაშვილი თავის მოხსენებაში შეეხო ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან და აქტუალურ თემას, რომელიც შეეხება მაუწყებლების და საკაბელო ოპერატორების ურთიერთდამოკიდებულებას. დამსწრე საზოგადეობას გააცნო საქართველოს და ევროპის პრაქტიკა Must Carry-ის პრინციპთან დაკავშირებით.
გერმანული კომპანიის Astro strobe-ის გაყიდვების დირექტორმა გერმან გეერმა ისაუბრა გერმანულ ოპერატორებთან დაკავშირებით, ხოლო სომხეთის საავტორო უფლებების ასოციაციის პრეზიდენტმა არტურ ვარდერესიანმა წარმოადგინა საინტერესო მოხსენება -"მეკობრეობა" და უკანონო მაუწყებლობა. სიტუაციის ანალიზი, ბრძოლის ეფექტურობა, სამართლებრივი საკითხები და გადაწყვეტილებები". კონფერენცის მიმდინარეობისას გაიმართა დისკუსიები სხვადსხვა აქტუალურ თემაზე, განიხილეს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებული საკითხები. დარგის ექსპერტი დიმიტრი კოლესოვმა მიმოხიხილა მსოფლიოს ფასიანი ტელევიზიები, წარმოადგინა დარგის განვითარების პერსპექტივები და აუცილებელი პირობები.
კონფერენციის დასარულს საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების თავმჯდომარემ გურამ ბერუაშვილმა და სომხეთის სააბელო მაუყებელთა ასოციაციის პრეზიდენტმა არარატ არუშანიანმა ხელი მოაწერეს მემორანდუმს ერთობლივი საქმიანობის შესახებ. კონფერენციის ფარგლებში ასევე ხელი მოეწერა სამმხრივ ხელშეკრულებას ერთის მხრივ საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირს, სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაციასა და CSTB.Telecom&Media-ს შორის.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი მადლობას უხდის სომხეთის საკაბელო მაუწყებელთა ასოციაციას და მის პრეზიდენტს არარატ არუშანიანს კონფერენციის მაღალ დონეზე ორგანიზებისთვის, საინტერესო თემებისთვის და გამოცდილების გაზიარებისთვის რომელიც დაეხმარება საქართველოსა და სომხეთის საკაბელო ოპერატორებს უფრო მეტად განავითარონ დარგი.

On September 28-29, 2017 Yerevan hosted international telecommunications conference “Days of Caucasian Cable Televisions – 2017.” Field specialists, cable operators, trade unions, device producing companies and representatives of the TV-Channels from Armenia, Georgia, Germany, Lithuania and other countries participated in the conference.
The most urgent and important issues of the field were discussed during the conference.
Deputy Minister of Communications and Information Technologies of Armenia Boris Demirkhanyan spoke about the issues related with the development of the cable televisions in Armenia, about its peculiarities and significant phase of its development. The Deputy Minister evaluated the current situation in the field in general.
In his speech, the chairman of the Georgian Cable Televisions Union Guram Beruashvili spoke about the most significant and actual issue in Georgia – relations between the broadcasters and cable operators. He presented the practice of Georgia and Europe about the Must Carry principles to the conference participants.
Sales director of the German Company Astro Strobe German Geer spoke about German operators, the president of the Armenian Association of Copyrights Artur Varderesyan made an interesting speech “Piracy” and Illegal Broadcasting - Situation analysis, effectiveness of the struggle, legal issues and decisions.” During the conference different urgent issues were discussed – like the questions related with the transition to the digital broadcasting. The field expert Dimitry Klesov reviewed the work of the world’s paid televisions, presented the perspectives and necessary conditions for the development of the field.
In the end of the conference, chairman of the Georgian Union of Cable Televisions Guram Beruashvili and the president of the Armenian Association of Cable Broadcasters Ararat Arushanyan signed memorandum on cooperation. In the frame of the conference, trilateral agreement was signed between the Georgian Cable Televisions Union, Armenian Association of Cable Broadcasters and CSTB.Telecom&Media.
Georgian Cable Televisions Union expresses gratitude towards the Armenian Cable Broadcasters Association and its president Ararat Arushanyan for organizing the conference at high level, for interesting topics on the agenda and exchange of experience which will assist the Georgian and Armenian cable operators to further improve their work.