მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებულმა კომპანიებმა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან საპროტესტო აქცია გამართეს. როგორც ოპერატორები აცხადებენ კომისია თავის ფუნქციებს ვეღარ ასრულებს, ის წარმოადგენს დაინტერესებულ მხარეს და კონკრეტულ ბიზნეს სუბიექტებს მფარველობს. აქციაში მონაწილეობას იღებდნენ ოპერატორები თბილისიდან და რეგიონებიდან და მათი მომხმარებლები, რომლებიც ფიქრობენ, რომ ქართული ტელევიზიების მხრიდან მათი უფლებები და ინტერესები ილახება. შეგახსენებთ რომ ექვსი ქართული ტელეარხი (რუსთავი 2, იმედი, მაესტრო, ჯიდიესი, მარაო, კომედი) შპს „მედია რაითს ჯორჯიას" სახელით თანხას ითხოვს მათი სიგნალის გავრცელებისთვის. ხელშეკრულებების გაფორმების საბოლოო თარიღად მათი მხრიდან 01 დეკემბერია დასახელებული.
ოპერატორები ითხოვენ კომისია დაუბრუნდეს თავისი ფუნქციების შესრულებას და აღასრულოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის რეკომენდაცია და მაუწყებლებსა და ოპერატორებს შორის დავა დაარეგულიროს სამართლიანად, ისე რომ დაცული იყოს ორივე მხარის თანასწორობა და მომხმარებელთა უფლებები. მათივე განცხადებით, კომისიამ ხელი არ უნდა შეუწყოს ბაზარზე მონოპოლიების ჩამოყალიბებას და მიიღოს ყველა ზომა, რათა ტელევიზიების კარტელურ შეთანხმებას და უკანონო ქმედებებს ხელი შეეშალოს.
აქციის ფონზე საკაბელო ოპერატორებსა და კომისიის წევრებს შორის შეხვედრაც გაიმართა. შეხვედრაზე განხილული იყო ის პრობლემები რაც ოპერატორებს აწუხებთ. ძირითად საკითხებზე ოპერატორების წარმომადგენლებსა და კომისიის წევრებს შორის აზრთა სხვადასხვაობა გამოიკვეთა. უმეტეს საკითხებში ისინი მაუწყებელთა ინტერესებს იზიარებდნენ, თუმცა მათ შეთანხმებაში კარტელურ ნიშნებს თავადაც ხედავენ.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი თვლის რომ კანონი საჭიროებს დახვეწას, რადგან იგი შეიცავს სერიოზულ ხარვეზებს. მან საქართველოს პარლამენტსაც მიმართა კანონში ცვლილებების შეტანის თხოვნით, თუმცა პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტმა მიიჩნია, რომ წარდგენილი საკანონმდებლო წინადადება ვერ წყვეტს დასმულ პრობლემას და მან გასცა რეკომენდაცია რომ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ კომიტეტისთვის ორი მნიშვნელოვანი პრინციპის გათვალისწინებით - მომხმარებელთა უფლებების დაცვა და კონკურენციის უზრუნველყოფა, მოახდინოს საკითხის დარეგულირება და იმ შემთხვევაში თუ მოქმედი საკანონმდებლო რეგულაცია არ იძლევა საშუალებას პრობლემა გადაიჭრას ორივე მხარის ინტერესების დაცვით, კომისიამ უმოკლეს ვადაში წარმოადგინოს თავისი წინადადებები კანონმდებლობი ცვლილებებთან დაკავშირებით.
რა გადაწყვეტილებებს მიიღებს კომისია და რა როლს შეასრულებს შექმნილი კრიზისული სიტუაციის დასარეგულირებლად, ამას დრო გვიჩვენებს.

Demonstration at the office of the Georgian National Communications Commission
Companies, authorized persons on transit held protest demonstration at the premises of the Georgian National Communications Commission. As the operators state the GNCC is incapable to implement its duties, it is interested party and supports concrete business entities. The operators from Tbilisi and the regions, as well as their subscribers, participated in the demonstration. They think the Georgian national televisions humiliate their rights and interests. To remind you, the six Georgian TV-Channels (Rustavi 2, Imedi, Maestro, GDS, Marao and Comedy Channel), on behalf of the Ltd Media Rights Georgia, claim payment for the transit of their signal. December 1 was deadline for signing the agreement.
The operators request the Commission to go back to the implementation of its function and fulfill the recommendation of the Economics Committee of the Parliament of Georgia and regulate the dispute between the broadcasters and the operators in accordance to the law so that the equality of both parties and consumers' rights were respected. According to their statement, the Commission shall not support establishment of monopoly in the market and take all measures to prevent all cartel agreements and illegal activities of the televisions.
In parallel to the demonstration, the operators and the commission members met each other. The problems of the operators were discussed during the meeting. About key issues the representatives of the operators and GNCC members had different opinions. Mostly the GNCC members shared the position of the broadcasters though detected the cartel signs in their agreement.
The Georgian Cable Televisions Union believes the law shall be improved as it contains significant miscarriages. The Union has already petitioned to the Parliament of Georgia with the request to amend the law but the sector economic committee of the Parliament decided that the submitted legislative proposal cannot resolve the raised issue and recommended the GNCC to regulate the problems with respect of two significant principles - defense of consumers' rights and regulation of competition. If it cannot be achieved because of present legislation, the Commission shall submit its legislative proposals on concrete legislative amendments in nearest future.
The time will show what the Commission will decide and what role it will play in the regulation of current critical situation.