მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებულმა კომპანიებმა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასთან საპროტესტო აქცია გამართეს. როგორც ოპერატორები აცხადებენ კომისია თავის ფუნქციებს ვეღარ ასრულებს, ის წარმოადგენს დაინტერესებულ მხარეს და კონკრეტულ ბიზნეს სუბიექტებს მფარველობს. აქციაში მონაწილეობას იღებდნენ ოპერატორები თბილისიდან და რეგიონებიდან და მათი მომხმარებლები, რომლებიც ფიქრობენ, რომ ქართული ტელევიზიების მხრიდან მათი უფლებები და ინტერესები ილახება. შეგახსენებთ რომ ექვსი ქართული ტელეარხი (რუსთავი 2, იმედი, მაესტრო, ჯიდიესი, მარაო, კომედი) შპს „მედია რაითს ჯორჯიას" სახელით თანხას ითხოვს მათი სიგნალის გავრცელებისთვის. ხელშეკრულებების გაფორმების საბოლოო თარიღად მათი მხრიდან 01 დეკემბერია დასახელებული.
ოპერატორები ითხოვენ კომისია დაუბრუნდეს თავისი ფუნქციების შესრულებას და აღასრულოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის რეკომენდაცია და მაუწყებლებსა და ოპერატორებს შორის დავა დაარეგულიროს სამართლიანად, ისე რომ დაცული იყოს ორივე მხარის თანასწორობა და მომხმარებელთა უფლებები. მათივე განცხადებით, კომისიამ ხელი არ უნდა შეუწყოს ბაზარზე მონოპოლიების ჩამოყალიბებას და მიიღოს ყველა ზომა, რათა ტელევიზიების კარტელურ შეთანხმებას და უკანონო ქმედებებს ხელი შეეშალოს.
აქციის ფონზე საკაბელო ოპერატორებსა და კომისიის წევრებს შორის შეხვედრაც გაიმართა. შეხვედრაზე განხილული იყო ის პრობლემები რაც ოპერატორებს აწუხებთ. ძირითად საკითხებზე ოპერატორების წარმომადგენლებსა და კომისიის წევრებს შორის აზრთა სხვადასხვაობა გამოიკვეთა. უმეტეს საკითხებში ისინი მაუწყებელთა ინტერესებს იზიარებდნენ, თუმცა მათ შეთანხმებაში კარტელურ ნიშნებს თავადაც ხედავენ.
საქართველოს საკაბელო ტელევიზიების კავშირი თვლის რომ კანონი საჭიროებს დახვეწას, რადგან იგი შეიცავს სერიოზულ ხარვეზებს. მან საქართველოს პარლამენტსაც მიმართა კანონში ცვლილებების შეტანის თხოვნით, თუმცა პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტმა მიიჩნია, რომ წარდგენილი საკანონმდებლო წინადადება ვერ წყვეტს დასმულ პრობლემას და მან გასცა რეკომენდაცია რომ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ კომიტეტისთვის ორი მნიშვნელოვანი პრინციპის გათვალისწინებით - მომხმარებელთა უფლებების დაცვა და კონკურენციის უზრუნველყოფა, მოახდინოს საკითხის დარეგულირება და იმ შემთხვევაში თუ მოქმედი საკანონმდებლო რეგულაცია არ იძლევა საშუალებას პრობლემა გადაიჭრას ორივე მხარის ინტერესების დაცვით, კომისიამ უმოკლეს ვადაში წარმოადგინოს თავისი წინადადებები კანონმდებლობი ცვლილებებთან დაკავშირებით.
რა გადაწყვეტილებებს მიიღებს კომისია და რა როლს შეასრულებს შექმნილი კრიზისული სიტუაციის დასარეგულირებლად, ამას დრო გვიჩვენებს.

Акция у Национальной комиссии по коммуникациям
Компании, авторизованные на транзит телевещания, провели акцию протеста у Национальной комиссии по коммуникациям. Как заявляют операторы, комиссия своих функций не выполняет. Она представляет заинтересованную сторону и покровительствует конкретным бизнес-субъектам.
В акции принимали участие операторы из Тбилиси и регионов и их сторонники, которые думают, что со стороны грузинских телекомпаний их права и интересы нарушаются.
Напомним, что шесть грузинских телекомпаний («Рустави-2», «Имеди», «Маэстро», «Джи-Ди-Эс», «Марао» и «Комеди») от имени ООО «Медиа райтс Джорджия» требуют деньги за распространение своего сигнала. Окончательной датой оформления договора они назвали 01 декабря.
Операторы требуют, чтобы комиссия вернулась к исполнению своих функций и выполнила рекомендацию комитета отраслевой экономики парламента и спор между вещателями и операторами урегулировала в правовом порядке. так, чтобы были защищены равноправие обеих сторон и права потребителей.
По их же заявлению, комиссия не должна способствовать формированию монополий на рынке и должна принять все меры, чтобы помешать картельному соглашению и незаконным действиям телеканалов.
На фоне акции между кабельными операторами и членами комиссиии состоялась встреча. На встрече были рассмотрены проблемы, которые волнуют операторов. По основным вопросам между представителями операторов и членами комиссии проявились разногласия. В большинстве вопросов они разделяют интересы телевещателей, но картельные признаки в их соглашении и сами видят.
Союз кабельного телевидения Грузии считает, что закон нуждается в улучшении, так как он содержит серьезные недочеты. Он обратился к парламенту Грузии с просьбой внесения изменений в закон, но комитет отраслевой экономики парламента счел, что представленное законодательное предложение поставленной проблемы не решает, и он выдал рекомендацию, чтобы Национальная комиссия по коммуникациям с учетом двух важных для комитета принципов - защиты прав потребителя и обеспечения конкуренции - осуществила регулирование вопроса, и в том случае, если действующая законодательная регуляция не дает возможности решения проблемы с защитой интересов обеих сторон, комиссия в кратчайший срок должна представить свои предложения по законодательным изменениям. Какое решение примет комиссия и какую роль сыграет в урегулировании создавшейся кризисной ситуации - покажет время.