აშშ-ში OTT პლატფორმებზე სპორტულ კონტენტზე მოთხოვნა იზრდება
კომპანია Hub-ის "What's Score?" კვლევა აჩვენებს, რომ ამერიკელი აუდიტორია უფრო ხშირად უყურებს სპორტულ ღონისძიებებს სტრიმინგ პლატფორმებზე, - წერს Advanced Television. 2025 წლის დასაწყისიდან გულშემატკივრები თანაბრად უყურებენ პირდაპირ ტრანსლაციებს როგორც OTT პლატფორმებზე ასევე საკაბელო არხებზე. გამოკითხულთა 69%-მა თქვა, რომ უყურებს პირდაპირ ეთერებს SVoD-ზე, როდესაც 66% სამაუწყებლო არხებზე და 63%-ს საკაბელოზე უყურებს.
გასულ წელს მხოლოდ 23%-მა აირჩია სტრიმინგი სპორტული კონტენტის საყურებლად, ხოლო წელს ეს მაჩვენებელი 30%-მდე გაიზარდა, თითქმის დაეწია საკაბელო (31%) და სამაუწყებლო ტელევიზიას (29%).
ყველაზე ხშირად ახალგაზრდები (18-34 წლის) ირჩევენ სტრიმინგს. ამრიგად, 35 წლამდე გულშემატკივრების 48% სპორტული ღონისძიებების საყურებლად იყენებენ სტრიმინგ სერვისებს, ხოლო უფროს ჯგუფში ეს მაჩვენებელი 29%-ია.
სოციალური ქსელები რჩებიან სპორტული კონტენტის მთავარ წყაროდ: გულშემატკივრების 62% სპორტულ კონტენტს აქიდან იღებს. 27% ზოგადად უყურებს ყველა სპორტულ კონტენტს მხოლოდ სოციალურ ქსელებში. ახალგაზრდებში (18-34 წლის) ეს მაჩვენებელი 42%-მდე ადის. საერთო ჯამში, რესპონდენტების 41%-მა თქვა, რომ გასულ წელთან შედარებით მეტი სპორტული კონტენტი მიიღეს სოციალურ მედიაში.
ამრიგად, ადგილი აქვს სპორტული კონტენტის სწრაფ მიგრაციას სტრიმინგ პლატფორმებზე, რაც ადასტურებს ახალგაზრდების მზარდ ინტერესს ამ ფორმატის მიმართ.
შეგახსენებთ, როგორც "Cableman"-მა ადრე უკვე დაწერა, რომ სპორტული შეჯიბრებების სატელევიზიო ეთერები არ არიან საინტერესო ახალგაზრდა მაყურებლისთვის. კონტენტი უპირველეს ყოვლისა შექმნილია იმისთვის, რომ გაზარდოს ინტერესი თამაშების მიმართ და ისეთივე მოთხოვნადი გახდეს, როგორც თავად თამაშები. ამასობაში 40%-ზე მეტს გულშემატკივრებს არ სურთ ტრანსლიაციებში თანხის გადახდა.

The way Americans consume sports content is changing rapidly. Increasingly, viewers are choosing to watch live sporting events on OTT (Over-the-Top) and streaming platforms instead of through traditional television services.
According to Hub Entertainment Research's "What's the Score?" study, sports streaming continued to grow significantly in 2025. The survey found that 69% of respondents watch live sports on subscription streaming (SVoD) platforms, compared to 66% who watch via broadcast television and 63% through cable TV.
The research also highlights that streaming is particularly popular among younger audiences. Nearly half (48%) of sports fans aged 18-34 prefer streaming services to watch live sporting events, while the figure drops to 29% among older viewers.
At the same time, social media remains a major source of sports news and short-form sports content. 62% of respondents said they follow sports through social media platforms, with the percentage being even higher among younger audiences.
These findings demonstrate the ongoing shift of sports content toward digital platforms. As a result, sports broadcasting rights and the development of OTT services have become key strategic priorities for the television and media industry.