კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წევრებისა და საკაბელო ოპერატორების შეხვედრის დეტალები
მ/წლის 01 დეკემბერს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წევრებსა და საკაბელო ოპერატორებს შორის შედგა შეხვედრა. შეხვედრას ესწრებოდა კომისიის თავმჯდომარე კახი ბექაური, წევრები გიორგი ფრუიძე და ვახტანგ აბაშიძე.
შეხვედრაზე განხილული იყო მაუწყებლებსა და სატრანზიტო კომპანიებს შორის დავის დეტალები.  შეგახსენებთ, სამაუწყებლო კომპანიები „იმედი“, რუსთავი 2“, „მაესტრო“, „ჯიდიეს“, „მარაო“ და „კომედი“ მათი სიგნალის გავრცელებისთვის ითხოვენ თანხას მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებული პირებისგან. შეთავაზება მოიცავს გადასახადს  ყოველი აბონენტისთვის ექვსივე არხზე ერთდროულად.
ძირითად საკითხებში კომისიის წევრებსა და ოპერატორებს შორის აზრთა სხვადასხვაობა გამოიკვეთა. თუმცა ოპერატორებმა  რამდენიმე მნიშვნელოვან დეტალზე მაინც მიიღეს ინფორმაცია. კომისიის თავმჯდომარემ დაადასტურა, რომ  დასახელებულ ტელეკომპანიებს მთელ რიგ სატელევიზიო პროგრამებზე არ გაჩნიათ უფლებები მესამე პირებს (ოპერატორებს) გადასცენ გადახვევა-დაპაუზების უფლებები. იმ ოპერატორებს, რომლებიც ასეთ მომსახურებას აწვდიან მომხმარებლებს, აეკრძალებათ ამ სერვისის გამოყენების უფლება იმ კონტენტზე, რომელზეც სათანადო ნებართვები არ დადასტურდება. ოპერატორებმა მიიღეს ასევე პირობა, რომ კომისია მათ დროულად გადასცემს იმ დოკუმენტაციას, რომლითაც უნდა დადგინდეს მაუწყებლების სატელევიზიო კონტენტის გავცელების ფლობა-არფლობის საკითხი.
შეხვედრის ფარგლებში, კომისიის წევრებს მიეწოდათ ინფორმაცია იმ სამართლებრივ საფუძლებთან დაკავშირებით, რომლებიც სატრანზიტო კომპანიებს უფლებას აძლევთ, არ შეაჩერონ გარკვეული მაუწყებლების ტრანზიტი. კერძოდ, მაუწყებლობის შესახებ კანონის (მუხ.401,პ.8) თანახმად, მაუწყებლებს ეკისრებათ ვალდებულება მოლაპარაკება აწარმოონ კეთილსინდისიერად. დასახელებული მაუწყებლების მხრიდან დაირღვა კანონის არაერთი მოთხოვნა, რომლებიც მოლაპარაკების პროცესში კეთილსინდისიერებას განსაზღვრავენ.  საქართველოს კანონი მაუწყებლობის შესახებ, მუხლი 401, პუნქტი 6: „მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებულ პირს შეუძლია უფასოდ, შესაბამისი მაუწყებლის ნებართვის გარეშე განახორციელოს ამ მუხლის პირველ პუნქტში მითითებული მაუწყებლის მაუწყებლობის ტრანზიტი, თუ მაუწყებელი დაარღვევს ამ მუხლის მე-8 პუნქტში აღნიშნულ კეთილსინდისიერების მოთხოვნას....“ შესაბამისად, მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებული პირები იტოვებენ უფლებას ისარგებლონ ამ უფლებით და მ/წ 01 დეკემბრის შემდეგაც უფასოდ, შესაბამისი მაუწყებლის ნებართვის გარეშე განახორციელონ საერთო მაუწყებლების - „რუსთავი-2“, „იმედი“, „მაესტრო“-ს მაუწყებლობის ტრანზიტი.
შეხვედრის დასასრულს კომისიის თავმჯდომარე კახი ბექაურმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ შესაძლებლად მიიჩნევს კომისიამ დაიწყოს მუშაობა, რათა შევიდეს კანონში ცვლილება და გაუქმდეს ე.წ. Must Carry -ის (სავალდებულო ტრანზიტი) პრინციპი. სავალდებულო ტრანზიტის პირობებში საკაბელო ოპერატორები ვალდებულნი არიან საერთო (საინფორმაციო) საეთერო მაუწყებლების სიგნალი გაავრცელონ უფასოდ. კანონი მაუწყებელს გარანტიას აძლევს, რომ მისი სიგნალი გავრცელდება როგორც უფასოდ, ასევე ფასის გადახდის საფუძველზე. ოპერატორებისთვის კი არანაირი კომპენსაცია არ არის დადგენილი. საკაბელო ოპერატორები მიიჩნევენ, რომ თუ მათი უფლებებიც შესაბამისად არ იქნება კანონით დაცული, ამ შემთხვევაში მათი ვალდებულება - უფასოდ მოემსახურონ მაუწყებლებს უნდა გაუქმდეს. შესაბამისად, კომისიის თავმჯდომარე მიიჩნევს, რომ მაუწყებლებს რაიმე ვალდებულებებს ვერ დაუდგენს, თუმცა შესაძლებლად თვლის გაუქმდეს Must carry და არ გამორიცხავს სწორედ ამ მიმართულებით დაიწყონ მუშაობა.

Details about the meeting between the Georgian National Communications Commission Members and Cable Operators
On December 1, this year, the GNCC members and cable operators organized a meeting. The GNCC chairman Kakhi Bekauri, commission members Giorgi Pruidze and Vakhtang Abashidze participated in the meeting.
The dispute details between the broadcasters and transit companies were discussed during the meeting. We would like to remind that the TV-Companies Imedi, Rustavi 2, Maestro, GDS, Marao and Comedy Channel request payment from the authorized persons for the re-transit of their signals. Their offer includes the fee for each subscriber for all six channels together.
The GNCC and operators had different opinions about key issues. However, the operators received information about several significant details. The GNCC chairperson confirmed that the mentioned TV-Companies do not have right to re-transit some TV-programs to third persons (operators). The operators, who provide the subscribers with this service, will be banned to offer this service in the content, which are not enclosed by respective licenses. The operators were also promised that the GNCC will hand them the documentation, which will estimate the transmission ownership issue of television content of broadcasters.
During the meeting, the GNCC members were informed about the legal framework, which allows the transit companies not to halt transit of some broadcasters. Namely, in accordance to the Law of Georgia on Broadcasting (Art 401 Par. 8), a broadcaster shall conduct negotiations in good faith in order to enter into a contract for paid transit. The abovementioned TV-Companies breached several requirements of the law, which regulate the good faith in the process of negotiations. Article 401 Paragraph 6 of the same law: "A person authorised to transit broadcasting may carry out transit of broadcasting of the broadcaster referred to in paragraph 1 of this article for free and without the consent of the relevant broadcaster if the broadcaster violates the requirement to act in good faith as specified in paragraph 8 of this article ..." consequently, the person authorized to transit have right to continue enjoying this right after December 1, 2017 too and transit the programs of national broadcasters Rustavi 2, Imedi, Maestro without their consent.
In the end of the meeting, GNCC chairperson Kakhi Bekauri noted that the Commission may commence a work on possible amendments in the law and abolish so-called Must Carry principle. With the Must-Carry principle the cable operators are obliged to transit the signal of national (news providing) broadcasters for free. The law guarantees the broadcaster that its signal will be disseminated both for free and for concrete tariff. No compensations are estimated for the operators. The cable operators believe that unless their rights are equally protected by the law, their obligation to serve the broadcasters for free must be cancelled. Consequently, the GNCC chairperson thinks they cannot estimate any obligations for the broadcasters but believes it is possible to annul Must Carry and does not exclude the possibility that they will start working in this direction.