კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წევრებისა და საკაბელო ოპერატორების შეხვედრის დეტალები
მ/წლის 01 დეკემბერს საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წევრებსა და საკაბელო ოპერატორებს შორის შედგა შეხვედრა. შეხვედრას ესწრებოდა კომისიის თავმჯდომარე კახი ბექაური, წევრები გიორგი ფრუიძე და ვახტანგ აბაშიძე.
შეხვედრაზე განხილული იყო მაუწყებლებსა და სატრანზიტო კომპანიებს შორის დავის დეტალები.  შეგახსენებთ, სამაუწყებლო კომპანიები „იმედი“, რუსთავი 2“, „მაესტრო“, „ჯიდიეს“, „მარაო“ და „კომედი“ მათი სიგნალის გავრცელებისთვის ითხოვენ თანხას მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებული პირებისგან. შეთავაზება მოიცავს გადასახადს  ყოველი აბონენტისთვის ექვსივე არხზე ერთდროულად.
ძირითად საკითხებში კომისიის წევრებსა და ოპერატორებს შორის აზრთა სხვადასხვაობა გამოიკვეთა. თუმცა ოპერატორებმა  რამდენიმე მნიშვნელოვან დეტალზე მაინც მიიღეს ინფორმაცია. კომისიის თავმჯდომარემ დაადასტურა, რომ  დასახელებულ ტელეკომპანიებს მთელ რიგ სატელევიზიო პროგრამებზე არ გაჩნიათ უფლებები მესამე პირებს (ოპერატორებს) გადასცენ გადახვევა-დაპაუზების უფლებები. იმ ოპერატორებს, რომლებიც ასეთ მომსახურებას აწვდიან მომხმარებლებს, აეკრძალებათ ამ სერვისის გამოყენების უფლება იმ კონტენტზე, რომელზეც სათანადო ნებართვები არ დადასტურდება. ოპერატორებმა მიიღეს ასევე პირობა, რომ კომისია მათ დროულად გადასცემს იმ დოკუმენტაციას, რომლითაც უნდა დადგინდეს მაუწყებლების სატელევიზიო კონტენტის გავცელების ფლობა-არფლობის საკითხი.
შეხვედრის ფარგლებში, კომისიის წევრებს მიეწოდათ ინფორმაცია იმ სამართლებრივ საფუძლებთან დაკავშირებით, რომლებიც სატრანზიტო კომპანიებს უფლებას აძლევთ, არ შეაჩერონ გარკვეული მაუწყებლების ტრანზიტი. კერძოდ, მაუწყებლობის შესახებ კანონის (მუხ.401,პ.8) თანახმად, მაუწყებლებს ეკისრებათ ვალდებულება მოლაპარაკება აწარმოონ კეთილსინდისიერად. დასახელებული მაუწყებლების მხრიდან დაირღვა კანონის არაერთი მოთხოვნა, რომლებიც მოლაპარაკების პროცესში კეთილსინდისიერებას განსაზღვრავენ.  საქართველოს კანონი მაუწყებლობის შესახებ, მუხლი 401, პუნქტი 6: „მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებულ პირს შეუძლია უფასოდ, შესაბამისი მაუწყებლის ნებართვის გარეშე განახორციელოს ამ მუხლის პირველ პუნქტში მითითებული მაუწყებლის მაუწყებლობის ტრანზიტი, თუ მაუწყებელი დაარღვევს ამ მუხლის მე-8 პუნქტში აღნიშნულ კეთილსინდისიერების მოთხოვნას....“ შესაბამისად, მაუწყებლობის ტრანზიტზე ავტორიზებული პირები იტოვებენ უფლებას ისარგებლონ ამ უფლებით და მ/წ 01 დეკემბრის შემდეგაც უფასოდ, შესაბამისი მაუწყებლის ნებართვის გარეშე განახორციელონ საერთო მაუწყებლების - „რუსთავი-2“, „იმედი“, „მაესტრო“-ს მაუწყებლობის ტრანზიტი.
შეხვედრის დასასრულს კომისიის თავმჯდომარე კახი ბექაურმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ შესაძლებლად მიიჩნევს კომისიამ დაიწყოს მუშაობა, რათა შევიდეს კანონში ცვლილება და გაუქმდეს ე.წ. Must Carry -ის (სავალდებულო ტრანზიტი) პრინციპი. სავალდებულო ტრანზიტის პირობებში საკაბელო ოპერატორები ვალდებულნი არიან საერთო (საინფორმაციო) საეთერო მაუწყებლების სიგნალი გაავრცელონ უფასოდ. კანონი მაუწყებელს გარანტიას აძლევს, რომ მისი სიგნალი გავრცელდება როგორც უფასოდ, ასევე ფასის გადახდის საფუძველზე. ოპერატორებისთვის კი არანაირი კომპენსაცია არ არის დადგენილი. საკაბელო ოპერატორები მიიჩნევენ, რომ თუ მათი უფლებებიც შესაბამისად არ იქნება კანონით დაცული, ამ შემთხვევაში მათი ვალდებულება - უფასოდ მოემსახურონ მაუწყებლებს უნდა გაუქმდეს. შესაბამისად, კომისიის თავმჯდომარე მიიჩნევს, რომ მაუწყებლებს რაიმე ვალდებულებებს ვერ დაუდგენს, თუმცა შესაძლებლად თვლის გაუქმდეს Must carry და არ გამორიცხავს სწორედ ამ მიმართულებით დაიწყონ მუშაობა.

Детали встречи членов Национальной комиссии по коммуникациям и кабельных операторов
01 декабря с.г. между членами Национальной комиссии по коммуникациям и кабельными операторами состоялась встреча. На встрече присутствовали председатель комиссии Кахи Бекаури и члены комиссии Георгий Пруидзе и Вахтанг Абашидзе. На встрече были рассмотрены детали спора между телевещателями и транзитными компаниями. Напомним, что телевещательные компании «Имеди», «Рустави-2», «Маэстро», «Джи Ди Эс», «Марао» и «Комеди» за распространение своего сигнала требуют от лиц, авторизованных на транзит вещания, определенную сумму. Предложение предусматривает назначение каждому абоненту платы одновременно за шесть каналов.
По основным вопросам между членами комиссии и операторами выявились разногласия. Но операторы все же получили информацию по нескольким важным деталям.
Председатель комиссии подтвердил, что указанные телекомпании по целому ряду телевизионных программ не имеют права передавать третьим лицам (операторам) право перекручивания-приостановки передач. Тем операторам, которые потребителям предоставляют такие услуги, будет запрещено использовать этот сервис на том контенте, соответствующее разрешение на который не будет подтверждено.
Операторы также получили обещание, что комиссия своевременно передаст им ту документацию, с помощью которой можно будет установить вопрос наличия или отсутствия у телевещателей права на распространение телевизионного контента.
В рамках встречи членам комиссии была предоставлена информация в связи с теми правовыми основаниями, которые дают транзитным компаниям право не останавливать транзит определенных телевещателей. В частности, согласно закону о вещании (статья 401,п.8), телевещатели обязаны вести переговоры добросовестно.
Со стороны вышеуказанных вещателей было нарушено не одно требование закона, которое определяет добросовестность в процессе переговоров. В соответствии с законом Грузии О вещании, статья 401, пункт 6: «Лицо, авторизованное на транзит вещания, может бесплатно, без разрешения соответствующего вещателя осуществлять указанный в первом пункте этой статьи транзит вещания, если вещатель нарушит указанное в пункте 8-м этой статьи требование добросовестности...». Соответственно, авторизованные на транзит вещания лица оставляют за собой право воспользоваться этим правом и после 01 декабря по-прежнему бесплатно, без разрешения со стороны соответствующих вещателей, осуществлять транзит вещания общих телевещателей - «Рустави-2», «Имеди», «Маэстро».
В конце встречи председатель комиссии Кахи Бекаури высказал мнение, что считает возможным, чтобы комиссия начала работу над внесением в закон изменений и отменой принципа Must Carry (обязательного транзита).
В условиях обязательного транзита кабельные операторы обязаны распространять сигнал общих эфирных вещателей бесплатно. Закон дает вещателям гарантию, что их сигнал будет распространяться как бесплатно, так и за уплату определенной суммы.
А для операторов никакая компенсация не установлена. Кабельные операторы считают, что если и их права не будут соответственно защищены законом, в этом случае их обязательство бесплатно обслуживать вещателей следует отменить.
Соответственно, председатель комиссии считает, что вещателям никакого обязательства установить не может, но считает возможной отмену Must carry и не исключает, что начнет работу именно в этом направлении.