14 აგვისტოს იურმალაში იწყება ბალტიის ქვეყნების საინფორმაციო-კომპიუტერული ტექნოლოგიების მთავარი მოვლენა - მე-7 საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კონფერენცია და გამოფენა TELCO TRENDS 2017. 400-მდე ექსპერტი მსოფლიოს 37 ქვეყნიდან რამდენიმე დღის განმავლობაში განიხილავს ინდუსტრიის ყველაზე ცხელ თემებს: ახალ ევროპულ დირექტივებს, ინტელექტუალური საკუთრების დაცვას, ახალ რევოლუციურ ტექნოლოგიებს და ტელევიზიის მომავალს.
კონფერენცია, რომლის გენერალური პარტნიორები არიან SES და «Первый канал. Всемирная сеть», ოფიციალურად გაიხსნება 15 აგვისტოს. ევროკავშირის ნორმატიული აქტების შემუშავებაში მონაწილე ექსპერტები მოახსენებენ „ციფრული ევროპის“ პროგრამის რეალიზაციის და აუდიოვიზუალური მომსახურების გაწევის ევროკავშირის დირექტივის შესახებ.
ინფორმაციას ახალი ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებების შესახებ, რომლებიც ოპერატორების ბიზნესის ეფექტურობის ამაღლების საშუალებას იძლევა, წარმოადგენენ SES-ის, TELIA-ს და CONAX-ის წარმომადგენლები.
სადილის შემდეგ შედგება ძალიან საინტერესო პანელური დისკუსია ინტელექტუალური საკუთრების დაცვისა და მეკობრეობასთან ბრძოლის მეთოდების შესახებ. „ლატვიაში ლეგალური კონტენტისთვის“ ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი დაცე კოტზევა მოახსენებს იმის შესახებ, როგორ მოახერხეს ლატვიაში ნახევარწლიანი მუშაობის შედეგად აუდიოვიზუალური მომსახურების არალეგალური ბაზრის 20%-ით შემცირება. აუდიტორიის წინაშე ამ საკითხზე საუკეთესო უცხოური ექსპერტები წარსდგებიან: Discovery Communications Europe-ის სახელმწიფო სტრუქტურებთან ურთიერთქმედების ვიცე-პრეზიდენტი Ross Beggam (დიდი ბრიტანეთი), MUSO-ს სტრატეგიის დირექტორი Christopher Elkins (დიდი ბრიტანეთი), „ინტერნეტ-ვიდეოს“ ასოციაციის გენერალური დირექტორი ალექსეი ბირდინი (რუსეთი).
16 აგვისტოს მუშაობა ASTRO STROBEL-ის და BKTEL-ის ტექნიკური სიახლეების პრეზენტაციით დაიწყება.
შემდეგ, Pay TV-ის ბაზრებზე ახალი ტენდენციებისა და ბიზნეს-მოდელების შესახებ ევროპის წამყვანი სპიკერები, კანში MIPTV -ის მუდმივი მონაწილეები მოახსენებენ. Ampere Analysis-ის ანალიტიკური კომპანიის კვლევების დირექტორი გაი ბისონი (დიდი ბრიტანეთი) წარსდგება მოხსენებით „ტელევიზიის მომავალი OTT-ს სამყაროში: გადარჩენის სახელმძღვანელო“, ხოლო INVR.SPACE-ის გენერალური დირექტორი სონკე კირჩხოფი (გერმანია) ჩაატარებს პრეზენტაციას „რას ნიშნავს ვირტუალური რეალობა ტელევიზიისთვის?“
პრაქტიკულ რჩევებს და ლაიფხაკებს Telco Trends-ის მონაწილეებს გაუზიარებენ სტუმრები რუსეთიდან. J'son & Partners Consulting-ის ტელევიზიის და კონტენტის დეპარტამენტის დირექტორი დიმიტრი კოლესოვი გააანალიზებს ფასიანი ტელევიზიის ოპერატორების ARPU-ს ამაღლებაზე მიმართული მოქმედებების ეფექტურობას. ხოლო „ელექტრონული ფულის“ ასოციაციის პრეზიდენტი ვიქტორ დოსტოვი მოახსენებს ახალი საგადახდო ტექნოლოგიების შესახებ.
მეორე დღეს დაასრულებს პირველი არხის „ციფრული ტელეოჯახის“ (რუსეთი), AETN UK (დიდი ბრიტანეთი), "Game Show" (რუსეთი), ZOOM TV (პოლონეთი) კონტენტის პრეზენტაცია.
Telco Trends-ზე შედგება ნადირობისა და თევზაობის შესახებ ახალი HD-ტელეარხის «Дикое ТВ»-ს პრეზენტაცია, რომლის ტრანსლაცია ამ შემოდგომას დაიწყება.
კონფერენციის დროს იმუშავებს ტექნიკური სიახლეების გამოფენა და კონტენტის ბაზრობა Content Marketplace.
ღონისძიებას ფართოდ გააშუქებს მასმედია. Telco Trends-ის პარტნიორები არიან დარგის წამყვანი გამოცემები: ComNews, Кабельщик, MediaSat, Работники TV.
საღამოს სტუმრებს ელით დაუვიწყარი გასართობი პროგრამა: welcome party იურმალას რესტორანში "Panorama" ტელეარხისგან «О!», პირველი არხის „ციფრული ტელეოჯახიდან“, კოქტეილ-პატი SES-ისგან პლაჟის რესტორანში «36-ე ხაზი», ვახშამი ეროვნულ სტილში რიგის რესტორანში „ლიდო“ ტელეარხისგან «Поехали!» ( „ციფრული ტელეოჯახი“).
Telco Trends-ის ფინალური აკორდი 17 აგვისტოს გახდება მდიდრული ნადირობა ზუთხსა და კალმახზე Silakas-ის დასასვენებელ ბაზაზე, რომლის სპონსორია «Дикое ТВ».
Telco Trends-ის სტუმრებს, რომლებიუც ლატვიაში უქმეებზეც დარჩებიან, კიდევ ერთი ბრწყინვალე დღესასწაული ელით: 18 — 20 აგვისტოს რიგა ქალაქის დღეს აღნიშნავს!
TELCO TRENDS -ის ჩატარების ადგილია: SemaraH Hotel Lielupe
TELCO TRENDS -ის სამუშაო ენებია: რუსული, ინგლისური. უზრუნველყოფილია სინქრონული თარგმანი.
მონაწილეობის საფასური:
მხოლოდ სამუშაო სესიები — 100 ევრო
ყველა ღონისძიება - 200 ევრო
დეტალური ინფორმაციის მიღება და რეგისტრაცია შეიძლება TELCO TRENDS -ის ოფიციალურ საიტზე www.telcotrends.eu

Telco Trends 2017: новые технологии, борьба с «пиратами» и виртуальная реальность
14 августа в Юрмале стартует главное событие ИКТ-отрасли стран Балтии  - 7-ая Международная телекоммуникационная конференция и выставка TELCO TRENDS 2017. Около 400 экспертов из 37 стран мира в течении нескольких дней будут обсуждать самые горячие темы индустрии: новые европейские директивы, защиту интеллектуальной собственности, новейшие революционные технологии и будущее телевидения.
Конференция, генеральными партнерами которого являются
SES и «Первый канал. Всемирная сеть», официально откроется 15 августа. Эксперты, участвующие в разработке нормативных актов Евросоюза,  расскажут о реализации программы "Цифровая Европа"  и  директиве ЕС по предоставлению аудиовизуальных услуг.
О новых технологических решениях, позволяющих повысить эффективность бизнеса операторов, проинформируют представители SES,  TELIA и CONAX.
После обеда состоится очень интересная панельная дискуссия о защите интеллектуальной собственности и методах борьбы с пиратством. Исполнительный директор ассоциации «За легальный контент в Латвии" Даце Котзева расскажет, каким образом, за полгода работы, удалось сократить  нелегальный рынок аудиовизуальных услуг Латвии на 20%.  Перед аудиторией выступят лучшие зарубежные специалисты в этом вопросе: вице-президент по взаимодействию  с госструктурами  Discovery Communications Europe  Ross Beggam (Великобритания), директор по стратегии MUSO  Christopher Elkins (Великобритания), генеральный директор Ассоциации "Интернет-видео"  Алексей Бырдин(Россия) .
16 августа работа начнется с презентации технических новинок от ASTRO STROBEL и BKTEL.
Далее о новых тенденциях и бизнес-моделях на рынках
Pay TV  расскажут ведущие спикеры Европы, постоянные участники MIPTV в Каннах. Директор по исследованиям аналитической компании Ampere Analysis  Гай Биссон (Великобритания) выступит с докладом  «Будущее ТВ в мире OTT: руководство по выживанию», а генеральный директор INVR.SPACE Сонке Кирчхоф (Германия) проведет презентацию  «Что означает виртуальная реальность для телевидения?»
Практическими советами и лайфхаками с участниками Telco Trends поделятся гости из России. Директор департамента ТВ и контента J'son & Partners Consulting Дмитрий Колесов проанализирует эффективность действий операторов платного ТВ по повышению ARPU. А президент Ассоциации «Электронные деньги» Виктор Достов поведает о новых платежных технологиях.
Завершит второй день презентация новинок контента от «Цифрового телесемейства» Первого канала (Россия), AETN UK (Великобритания),  "Game Show" (Россия),  ZOOM TV (Польша).
На Telco Trends состоится европейская премьера нового HD-телеканала об охоте и рыбалке «Дикое ТВ», трансляция которого начнется этой осенью.
Во время конференции будет работать выставка технических новинок и ярмарка контента Content Marketplace.
Мероприятие широко освещается в СМИ. Партнерами
Telco Trends стали ведущие отраслевые издания: ComNews, Кабельщик, MediaSat, Работники TV.
Вечером гостей ждет незабываемая развлекательная программа: welcome party в юрмальском ресторане "Panorama" от телеканала «О!» «Цифрового телесемейства» Первого канала, коктейль-пати от
SES в пляжном ресторане «36 линия», ужин в национальном стиле в рижском ресторане «Лидо» от телеканала «Поехали!» («Цифровое телесемейство»).
Финальным аккордом
Telco Trends 17 августа станет роскошная осетрово-форелевая рыбалка на базе отдыха Silakas, спонсором которой стало «Дикое ТВ».
Гостей Telco Trends, которые задержатся в Латвии и на выходные,  ждет еще один яркий праздник: 18 — 20 августа Рига отмечает день города!
Место проведения Telco Trends:  SemaraH Hotel Lielupe
Рабочие языки Telco Trends: русский, английский. Обеспечен синхронный перевод.
Стоимость участия:
только рабочие сессии   — 100 евро
все мероприятия  - 200 евро
Получить подробную информацию и зарегистрироваться можно на официальном сайте TELCO TRENDS www.telcotrends.eu